SË SHPEJTI NUMRI I RI I REVISTËS “JEHONA”

Këto ditë, del nga shtypi numri i ri festiv i Revistës “JEHONA”, i 103-ti me radhë, e cila për lexuesit e saj, sjell tema e materiale nga fusha të ndryshme të jetës politike dhe ekonomike. “Jehona”, More...

by Ternoci.press | Published 2 days ago

Junuz Musliu kryetar i Këshillit Nacional

Në mbledhjen e mbajtur të hënën në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH) në Bujanoc, është zgjedhur udhëheqësia e re e këtij organi. Për kryetar të ri të More...

Myftiu, Nexhmedin ef. Saqipi, vizitoi Komunitetin Mysliman në Shqipëri

Një delegacion i lartë i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPMB), i kryesuar nga kryetari i saj Myftiu Nexhmedin ef. Saqipi, pastaj Refik Mehmeti, More...

Barnat serbe pushtojnë Kosovën

Mjafton të largohesh dhjetë kilometra larg kryeqytetit të Kosovës, për të kuptuar që barnatoret kosovare ende furnizohen me barna nga Serbia. Ani pse importi i barnave More...

Ivanov: Turqia, promotor i qëllimeve strategjike të Maqedonisë

Presidenti Gjorgje Ivanov dhe kryetari i Kuvendit të madh kombëtar të Turqisë Xhemil Çiçek në takimin e sotëm kanë shprehur kënaqësinë nga marrëdhëniet e shkëlqyera More...

Ja si reagon Vuçiq ndaj kërcënimeve të Sheshelit

Beograd, 14 nëntor - “Gjithçka është në rregull. Atij i uroj shëndet të mirë”, tha kryeministri serb në një përgjigje gazetarëve i pyetur rreth deklaratave të More...

Të Pashkolluarit dhe Morali i të Shkolluarve

Shkruan: Fadil Isufi   Gjatë fushatës për Këshill Nacional të Shqiptarëve në Serbi, Shaip Kamberi, ish-kryetar More...

Kur idealizmi vdes

Nga Lumir Abdixhiku  E vështirë, miq e bashkëpërpjekës që nga dje zgjodhët të lehtën, ka qenë gjithmonë More...

Jozefina Topalli përplaset me përfaqësuesin serb në NATO

Në sesionin e 60-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-së, që këtë vit po mbahet në Hagë,...

Njërëzimit po i përgaditet gjenocid çfarë nuk e ka shënuar historia

Dr. Barrie Trower është fizikan britanik i specializuar në teknologjinë e mikrovalëve. Ka punuar për marinën...

PUTINI ALARMON BERLININ ME STRATEGJINË PËR BALLKANIN

Qeveria e Gjermanisë është alarmuar njofton në numrin e saj më të ri e përjavshmja më...

Nora rrah rusen, kampione evropiane

Xhudistja Nora Gjakova e rrahu në finale rusen, Anastasiia Konkina dhe u shpall kampione evropiane për U-23. More...

Majlinda superiore, e artë në Grand Slam! Tifozit i rridhnin lotët

Në Abu Dhabi në momentin kur Majlindës i dorëzohet medalja e artë, intonohej himni i Republikës së Kosovës dhe një tifozit..

Federata e Gjimnastikës e Kosovës pranohet ndërkombëtarisht

Lajmet të mira për sportin kosovar kanë filluar të vijnë çdo ditë.   Pas pranimit si anëtar në KON, tani Federata..

Shkencëtarët thonë: Ekzistojnë botët paralele!

Imagjinoni një botë ku dinozaurët nuk janë zhdukur, ku rezultatet e luftërave botërore janë krejtësisht More...

Në mbrëmjen e veturave në Pekin , Infiniti Q50 Eau Rogue

Në mbrëmjen e veturave në Pekin, Infiniti do të tregojë pamjet e prototipit të tij Q50 Eau Rouge pas testimeve në..

Gjermani, miliarda për kërkimin shkencor dhe zhvillimin teknologjik

Sipërmarrjet gjermane investojnë shumën rekord prej 54 miliardë euro për kërkime dhe zhvillim. Në vend të parë sa u përket investimeve për..

Mos u thoni fëmijëve “mëso!”

E gjithë urtësia qëndron te stimulimi dhe lavdërimi. Fëmija vazhdon të mësojë nëse stimulohet nga prindërit. Nëse nëna dhe babai vlerësojnë..

Kozmonauti rus: Meka dhe Medina, dy qytetet më të ndriçuara në rruzullin tokësor

Meka dhe Medina janë dy qytetet më të ndriçuara në rruzullin tokësor. Kështu ka thënë kozmonauti rus, Anatoli Ivanichen, i cili..

Gjashtë gjëra që i dëmtojnë dhëmbët më së shumti

Kushtojuni vëmendje shprehive të këqija, të cilat mund të shkaktojnë bartje të parakohshme të protezave dhe implanteve. Në vazhdim ju sjellim..

Voskopoja, qyteti që u shkatërrua nga luksi i femrave!

Faveyrial ka mbajtur një lidhje të vazhdueshme me shqiptarët dhe ishte pikërisht udhëtimi i tij në jug-lindjen e Shqipërisë, në Korçë..