Porosia e Krasniqit dhënë medimut në Preshevë më 1996: “Të bashkuar do të fitojmë, të përçarë-do të humbim”

Disa pjesë të intervistës së Akademik Mark Krasniqi dhënë Xhemaledin Salihut, drejtor dhe Sevdail Hysenit, gazetar i gazetës “VEPRIMI” në Preshevë, më 1996.   “…Por, More...

Mesazh urimi i myftiut të Bashkësisë Islame të Luginës së Preshevës, me rastin e agjerimit të muajit të Ramazanit

Myftiu i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, H. Nexhmedin ef. Saqipi  ua uron të gjithë besimtarëve kudo që gjinden, muajin e  bekuar dhe të uruar More...

Enkelejd Xhemaili braktisë Kosovën, por nuk heq dorë për të kapur vrasësit e burrit

Enkelejd Xhemaili gruaja e Rebelit thotë për rajonipress se pas 10 viteve është detyruar ta braktisë Kosovën për të jetuar diku në një shtet të perëndimit. Thotë More...

Sonja Biserko: E gjithë historia serbe është një gënjeshtër e madhe

Sonja Biserko presidente e Komitetit të Helsinkit të Serbisë, ka deklaruar për revistën kroate “Vijenac”, se e gjithë historia e Serbisë është “një gënjeshtër More...

Sulmi ndaj kryetarit të Partisë Republikane, sulm ndaj pakicave kombëtare në Serbi

Para Pallatit të Drejtësisë, në Beograd, javën e kaluar, ka ndodhur një rrahje masive mes grupit të kryetarit të Partisë Republikane, Nikolla Sandulloviq dhe të akuzuarve More...

Xhihadi rus në Ballkan

Islam Lauka   Zhvillimet e kohëve të fundit në Ballkan kanë risjellë në vëmendjen e politikanëve, diplomatëve More...

ASNJËHERË MË TË PËRÇARË, ASNJËHERË MË TË NDARË E ASNJËHERË MË TË SHARË

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Mallkim i perëndisë apo rezultat i grykësisë: Historikisht duket se shqiptarët More...

Shtypi gjerman: Me mure nuk zgjidhen problemet e Ballkanit

Mediat gjermane i kushtojnë vëmendje të posaçme konferencës për Ballkanin Perëndimor në Vjenë. Komentatorët nuk janë...

“Jezusi nuk është biri i Zotit”

Një libër që mendohet se është Bibla më e vjetër që mund të ketë ekzistuar ndonjëherë,...

A jemi në prag të Shteteve të Bashkuara të Evropës?

Në bazë të zhvillimeve të fundit në Bashkimin Evropian, si pasojë e krizës ekonomike e veçmas...

Tërnoci me dy kampionë Botërorë

Shefat Isufi boksieri nga Tërrnoci u shpall kampion bote në versionin WBCA. Me nje administrim të jashtëzakonshëm More...

Ramizi nga Tërnoci kreator i fitores së Wohlenit

Futbollisti shqiptar, Samir Ramizi, ka qenë kreator i fitores së Wohlenit me rezultat 1:0 kundër Winterthurit. Ramizi shënoi golin e fitores..

Nora rrah rusen, kampione evropiane

Xhudistja Nora Gjakova e rrahu në finale rusen, Anastasiia Konkina dhe u shpall kampione evropiane për U-23. Nora tregoi mjeshtëritë e..

Shkencëtarët thonë: Ekzistojnë botët paralele!

Imagjinoni një botë ku dinozaurët nuk janë zhdukur, ku rezultatet e luftërave botërore janë krejtësisht More...

Në mbrëmjen e veturave në Pekin , Infiniti Q50 Eau Rogue

Në mbrëmjen e veturave në Pekin, Infiniti do të tregojë pamjet e prototipit të tij Q50 Eau Rouge pas testimeve në..

Gjermani, miliarda për kërkimin shkencor dhe zhvillimin teknologjik

Sipërmarrjet gjermane investojnë shumën rekord prej 54 miliardë euro për kërkime dhe zhvillim. Në vend të parë sa u përket investimeve për..

Mos u thoni fëmijëve “mëso!”

E gjithë urtësia qëndron te stimulimi dhe lavdërimi. Fëmija vazhdon të mësojë nëse stimulohet nga prindërit. Nëse nëna dhe babai vlerësojnë..

Të gjithë shqiptarët ishin të lejuar të mbanin armë

I vetmi komb që s’kishte nevojë për leje armëmbajtjeje në Perandorinë Osmane ishin arnautët (pa dallim feje). Të gjithë shqiptarët ishin..

Ja pse duhet të konsumojmë sa më shumë hudhra

Hudhra shpesh është cilësuar si një perime e cila ka një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë, por për shkak të..

Historia e ardhjes së izraelitëve në Shqipëri

Siç është vërtetuar nga dokumentet e gjetura si në viset e tjera të Evropës e të Ballkanit, edhe në Shqipëri, izraelitet..